Choose Language

  • All  
  • English
  • অসমীয়া
0
0
4883

কি পদ্ধতিৰে আহৰণ কৰা হয় প্লাজমা? কোনে কোনে দিব পাৰিব প্লাজমা?


Published on April 22, 2021 | News Source: ৰাহুল ডেকা
Share This Page
Related Stories

কৰ'নাৰ নতুন লক্ষণ সমূহ জানে নে? জানি লওঁক আৰু সাৱধানতা অৱলম্বন কৰক


Published on April 22, 2021|News Source : প্ৰণৱজ্যোতি দত্ত

গুৱাহাটী,২২ এপ্ৰিল:বিশ্বৰ সকলো দেশক চেৰ পেলাই ভাৰতত এদিনতে সৰ্বাধিক সংখ্যক লোক কৰ’নাত আক্ৰান্ত।ক’ভিডৰ দ্বিতীয়টো ঢৌ ভাৰতৰ বাবে অধিক সৰ্বনাশী হৈ পৰিছে।ভাৰতত কৰ'না ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণ প্ৰতিদিনাই বৃদ্ধি পাবলৈ ধৰিছে।দেশত এদিনতে তিনি লাখতকৈ অধিক লোক কোভিডত আক্ৰান্ত হৈছে।

কিন্তু সময়ৰ লগে লগে কৰ'না ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণৰ লক্ষণসমূহ সলনি হ’বলৈ ধৰিছে।পূৰ্বে যিবোৰ লক্ষণ দেহত দেখা দিলে কৰ'না হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছিল সেইবোৰ সম্পূৰ্ণ ৰূপে সলনি হৈছে।কৰ'নাৰ প্ৰথম ঢৌৰ বিপৰীতে দ্বিতীয় ঢৌ সম্পূৰ্ণ পৃথক।কৰ'নাৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ লক্ষণ সমূহো পূৰ্বতকৈ সলনি হৈছে।যাৰ বাবে সকলো বিশেষ চিন্তিত হৈ পৰিছে।

কৰ'নাৰ প্ৰথম ঢৌৰ সংক্ৰমণৰ লক্ষণসমূহ আছিল কাহ, দুৰ্বল অনুভৱ কৰা,খাদ্যৰ সুৱাদ নোপোৱা,মাংসপেষীৰ বিষ, নাকেৰে গোন্ধ নপোৱা,পানীলগা, জ্বৰ আদি।কিন্তু কৰ'নাৰ দ্বিতীয় ঢৌত নতুন নতুন লক্ষণ দেখা পোৱা গৈছে বুলি চিকিৎসক সকলে মন্তব্য কৰিছে।

চিকিৎসক সকলে দেখা পোৱা কৰ'নাৰ নতুন লক্ষণ সমূহ হ’ল--গাঠি আৰু মাংসপেশীৰ বিষ,ডায়েৰিয়া,নখৰ ৰং সলনি হোৱা,ডিঙিৰ সুৰসুৰনি,চকু জ্বলা পোৰা,মূৰৰ বিষ, পেটৰ বিষ,ৰিগিং ছাউণ্ড শুনিবলৈ পোৱা আদি।

উল্লেখযোগ্য যে,ভাৰতত কৰ’না ভাইৰাছৰ জিনম ছিকুৱেঞ্চিঙৰ পৰা এই কথা জানিব পৰা গৈছে যে দেশখনত কৰ’নাৰ দুটা বিশেষ ৰূপ ক্রমে এল৪৫২ আৰ আৰু ই৬৮১ আৰ মিলি বি.১.৬১৭ নামৰ নতুন ৰূপ লৈছে৷

এইবাৰ ক'ভিডত কিয় আক্ৰান্ত হৈছে অধিক শিশু? কি কি ল'ব সাৱধানতা?


Published on April 20, 2021|News Source : ৰাহুল ডেকা

গুৱাহাটী,২০ এপ্ৰিল: বিশ্বৰ লগতে ভাৰতৰ ক'ভিড-১৯ সংক্ৰমণত এইবাৰ বৃহৎ সংখ্যক শিশু আক্ৰান্ত হৈছে । দিল্লী আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানী অঞ্চলৰ (এন.চি.আৰ) চিকিৎসকসকলে নিশ্চিত কৰিছে যে আনকি এইবাৰ নৱজাতকেও ক'ভিড-১৯ ত আক্ৰান্ত হৈছে, অৱশ্যে তেওঁলোকৰ অৱস্থা নিয়ন্ত্ৰণত থাকে বা কেতিয়াবাহে মাৰাত্মক হয়।

ক'ভিডত ৫-১২ বছৰ বয়সৰ ভিতৰত শিশুৰ ক্ষেত্ৰত অধিক বিপদাশংকা থাকে। দিল্লীৰ মধুকৰ ৰেইনব' শিশু চিকিৎসালয়ত এসপ্তাহৰ ভিতৰতেই ক'ভিডৰ ৫০ টা শিশু ৰোগীক চিনাক্ত কৰিছে ।

উক্ত চিকিৎসালয়ৰ ডাঃ প্ৰবীণ খিলনানীয়ে কয় "২০২০ চনৰ তুলনাত পৰিস্থিতি সঁচাকৈয়ে উদ্বেগজনক। এইবাৰ কম বয়সৰ লোকৰ সৈতে বহুত বেছি শিশু ৰোগীৰো ক'ভিড পজিটিভ হৈছে। অভিভাৱকসকলে সকলো সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিব লাগিব আৰু প্ৰয়োজন হ'লে চিকিৎসাৰ পৰামৰ্শ ল'ব লাগিব"।


শিশুৰ ক্ষেত্ৰত ক'ভিড কেনেকৈ ভয়ংকৰ ৰূপ লৈছে?


১. ভাইৰাছৰ নতুন মিউটেন্ট স্ট্ৰেইন
২. পৰিয়ালত সাৱধানতাৰ অভাৱ
৩. দুৰ্বল এলেকাবোৰত বৰ্ধিত জনসংস্পৰ্শ
৪. শিশুৰ বাবে কোনো ভেকছিন নাই

এজন জ্যেষ্ঠ পৰামৰ্শদাতা শিশু ৰোগ বিশেষজ্ঞ ডাঃ সঞ্জীৱ বাগাই কৈছে যে "কৰ'না ভাইৰাছৰ নতুন মিউটেন্ট স্ট্ৰেইন অধিক ধ্বংসাত্মক,যোৱা বছৰ সমগ্ৰ বিশ্বতে প্ৰায় ১১ শতাংশ শিশু প্ৰভাৱিত হৈছিল। কিন্তু এই বছৰ, বিশ্বব্যাপী আমি পজিটিভ ঘটনাবোৰৰ ভিতৰত প্ৰায় ২০-৪০ শতাংশ শিশুকেই দেখিছোঁ। টি-চেল ৰোগ প্ৰতিৰোধৰ ক্ষমতা, ডিঙিৰ নাকৰ পথত এচ ৰিচেপ্টৰৰ অভাৱ, আৰু অন্যান্য সুৰক্ষামূলক প্ৰ'টিনে কাম নকৰাৰ বাবে এনেধৰণৰ সমস্যাই দেখা দিছে,শিশুসকলক জন সমাগম হৈ থকা এলেকালৈ লৈ নোযোৱাটোৱে শ্ৰেয় । গেষ্ট্ৰোইনটেস্টাইনেল কঞ্জাক্টিভাইটিছ, ভেস্কুলাইটিছ হোৱা লক্ষণবোৰ উপেক্ষা কৰাটো ভুল ।"

শিশুসকলৰ বাবে টিকাকৰণ এতিয়াও উপলব্ধ নহয় ।

শিশুৰ ক্ষেত্ৰত কোভিডৰ লক্ষণ:


ডায়েৰিয়া,বমি,চকুৰ সংক্ৰমণ,ভাস্কুলাইটিছ,জ্বৰ,কাহ

যদি পিতৃ-মাতৃ/সন্তান পজিটিভ হয় তেন্তে কি কৰিব?
ডাঃ বাগাই অসুখী শিশুক বিতং পৰীক্ষা অবিহনে এণ্টিবায়টিক প্ৰয়োগ কৰাৰ বিৰুদ্ধে সতৰ্ক কৰে আৰু শিশুটোৰ বাবে তাৎক্ষণিক চিকিৎসাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে।

তেওঁ লগতে কয়,"গুৰুতৰ লক্ষণবোৰৰ প্ৰতি বিলম্বিত সঁহাৰিৰ ফলত শিশুৰ ক্ষেত্ৰত মাল্টিচিষ্টেম ইনফ্লেমেটৰী চিণ্ড্ৰোম হ'ব পাৰে (এম.আই.এছ.-চি.)।"


দিল্লীৰ এজন চিকিৎসকে লগতে যোগ দিছিল "এতিয়ালৈকে কোনো অধ্যয়নে দেখুৱাই নাই যে পজিটিভ মাতৃৰ মাতৃদুগ্ধই শিশুটোলৈ ভাইৰাছ বিয়পাব পাৰে। সেয়েহে, মাতৃসকলে গাখীৰ খুৱাব পাৰে, কিন্তু সকলো সময়তে মুখা পিন্ধোটো বাধ্যতামূলক । লগতে, গাখীৰ খোৱা হোৱাৰ পিছত শিশুৰ পৰা যিমান সম্ভৱ শাৰীৰিক দূৰত্ব বজাই ৰাখিব লাগিব । স্তন্যপান কৰাই থকা মাতৃসকলৰ স্বাস্থ্যৰ অৱনতি হোৱাৰ আগতে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ," ।

Cartoon
View Older

 

May 16, 2021



North-East
View Older

From Our Archive

Create Account