Choose Language

  • All  
  • English
  • অসমীয়া

অসমত নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইনে প্ৰভাৱ পেলোৱাত ব্যৰ্থ,অসমে প্ৰত্যাখান কৰিলে সুবিধাবাদীক


Published on May 2, 2021 | News Source: ৰাহুল ডেকা
Share This Page
Related Stories

আজি অসমকে ধৰি ঘোষণা হ'ব ৫ ৰাজ্যৰ নিৰ্বাচনৰ ফলাফল


Published on May 2, 2021|News Source : অৰূপ ডেকা


গুৱাহাটী, ২ মে': আজি অসমকে ধৰি পশ্চিমবংগ, তামিলনাডু, কেৰালা  আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চল পুডুচেৰীৰ নিৰ্বাচনী ফলাফল ঘোষণা কৰা হ'ব। পুৱা ৮ বজাৰ লগে লগে পাঁচ ৰাজ্যৰ সৰ্বমুঠ ৮২৪ টা  বিধানসভা সমষ্টিৰ ভোট গণনা প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ হৈছে। কটকটীয়া নিৰাপত্তাৰ মাজত আৰু ক'ভিড-১৯ ৰ সকলো প্ৰট’কল মানি পশ্চিম বংগ, তামিলনাডু, কেৰালা, অসম আৰু পুডুচেৰীৰ ভোটগণনা কেন্দ্ৰত ৭ খনকৈ টেবুল অনুযায়ীহে ভোট গণনা কৰিবলৈ নিৰ্বাচনী আয়োগে নিৰ্দেশ দিছে। 

অসম ৰাজ্যৰ বিগত দিনৰ নিৰ্বাচনত বিজেপি নেতৃত্বাধীন মিত্ৰজোঁট আৰু কংগ্ৰেছৰ নেতৃত্বাধীন মহাজোঁটৰ মাজত তীব্ৰ ক্ষমতাৰ যুজ দেখিবলৈ পোৱা গৈছিল। আনহাতে ৰাজ্যখনত অসম জাতীয় পৰিষদক লৈ গঠিত আঞ্চলিক দলৰ মিত্ৰ দলসমূহেও কিছু প্ৰভাৱ পেলাবলৈ সক্ষম হোৱা দেখা গৈছিল। অসমত, তিনিটা পৰ্যায়ত অনুষ্ঠিত হোৱা বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ ভোটগ্ৰহণ ক্ৰমে ২৭ মাৰ্চ, ১ এপ্ৰিল আৰু ৬ এপ্ৰিলত, আকৰ্ষণীয়ভাৱে ৮২.০৪ শতাংশ ভোটদানৰ সৈতে সমাপ্ত হৈছিল। পাঁচ ৰাজ্যৰ সৰ্বমুঠ ৮২৪ খন বিধানসভা আসনৰ পশ্চিমবংগত ২৯৪ খন আসনেৰে সৰ্বাধিক আসন থকা স্থানত আছে। তাৰ পিছত আছে তামিলনাডুত ২৩৪খন আসন, কেৰালাত ১৪০খন, অসমত ১২৬খন আৰু পুডুচেৰীত ৩০খন আসন।

আনহাতে ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীয়ে ৰাজ্যখনত দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে নিজৰ গাডী সুৰক্ষিত কৰাৰ স্বাৰ্থত যথেষ্ট আঁচনিৰ কথা উল্লেখ কৰা দেখা গৈছিল।  অসমত, বিজেপিয়ে আঞ্চলিক দল অসম গণ পৰিষদ (অগপ) আৰু ইউনাইটেড পিপলছ পাৰ্টি লিবাৰেল (ইউপিপিএল)ৰ সৈতে মিত্ৰতা কৰি 'মিত্ৰজোঁট' গঠন কৰিছে। কংগ্ৰেছে অল ইণ্ডিয়া ইউনাইটেড ডেমক্ৰেটিক ফ্ৰণ্ট (এআইইউডিএফ), বড়োলেণ্ড পিপলছ ফ্ৰণ্ট (বিপিএফ), ভাৰতীয় কমিউনিষ্ট পাৰ্টি (মাৰ্ক্সবাদী) (চিপিআই-এম), ভাৰতীয় কমিউনিষ্ট পাৰ্টি (মাৰ্ক্সবাদী-লেনিনবাদী) লিবাৰেচন (চিপিআই (এমএল, এল), আঞ্চলিক গণ মৰ্চা (এজিএম) আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় জনতা দল (আৰজেডি)ৰ সৈতে 'মহাজোঁট' (মহাজোট) গঠন কৰি নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দিতা আগবঢ়াইছিল।

অৱশ্যে পশ্চিমবংগত দুজন প্ৰাৰ্থীৰ মৃত্যুৰ বাবে ২৯২ খন আসনৰ বাবেহে ভোটগ্ৰহণ কৰা হৈছে।

কংগ্রেছৰ নেতৃত্বত মহাজোঁটৰ চৰকাৰ নিশ্চিত


Published on May 2, 2021|News Source : জনমভূমি

গুৱাহাটী ঃ ষ্টাফ ৰিপ’র্ৰ, ১ মে’ ঃ নিৰংকুশ সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰে কংগ্রেছৰ নেতৃত্বত মহাজোঁটে দিছপুৰ দখল কৰিব বুলি দাবী কৰিছে প্রদেশ কংগ্রেছৰ তত্ত্বাৱধায়ক জিতেন্দ্র সিঙে৷ আজি ৰাজীৱ ভৱনত সংবাদ মাধ্যমৰ আগত জিতেন্দ্র সিঙে কয় যে চৰকাৰ গঠনক লৈ কংগ্রেছ যথেষ্ট আত্মবিশ্বাসী৷ মহাজোঁটে কমেও ৭০৭২খন আসন লাভ কৰি অনায়াসে চৰকাৰ গঠন কৰিব বুলি দাবী কৰিছে জিতেন্দ্র সিঙে৷

কংগ্রেছৰ চৰকাৰ প্রতিষ্ঠা হ’লে অসমত ৰিম’ট কণ্ট্রল মুখ্যমন্ত্রী নাথাকিব বুলিও তেওঁ কয়৷ সংবাদ মাধ্যমৰ আগত সিঙে কয় যে বিজেপি চৰকাৰৰ মুখ্যমন্ত্রীৰ ৰিম’ট কণ্ট্রল আছে দিল্লীত প্রধানমন্ত্রী আৰু গৃহ মন্ত্রীৰ হাতত৷ কিন্তু মহাজোঁটৰ চৰকাৰৰ মুখ্যমন্ত্রীজনৰ ৰিম’ট কণ্ট্রল থাকিব অসমৰ ৰাইজৰ হাতত৷ ইফালে বি টি আৰৰ ১২খন আসনৰ ভিতৰত ১২খনেই লাভ কৰাৰ দাবী কৰিছে বি পি এফে৷ দলটোৰ বৰমাৰ প্রার্থী তথা জ্যেষ্ঠ নেতা প্রবীণ বড়োই এই  দাবী কৰিছে৷ এ আই ইউ ডি এফৰ মুখপাত্র হাইদৰ আলীয়ে কয় যে এককভাৱে প্রতিদ্বন্দ্বিতা কৰা ১৪টা সমষ্টিত দলটোৱে জয়ী হোৱাৰ উপৰি বন্ধুত্বমূলক প্রতিদ্বন্দ্বিতা কৰা ৬টা সমষ্টিৰ ভিতৰত কমেও ৩টাত জয়লাভ কৰিব৷ বিৰোধী দলকেইটাৰ এই দাবী কিমান সত্য হয়, সেয়া কাইলৈ ভোট গণনাত ওলাই পৰিব৷

 

Cartoon
View Older

 

June 20, 2021


Entertainment
View Older


From Our Archive

Create Account