Choose Language

  • All  
  • English
  • অসমীয়া

বিশ্ব শিশু শ্ৰমিক বিৰোধী দিৱস: ইয়াক পালন কৰাৰ মূল উদ্দেশ্য


Published on June 12, 2021 | News Source: অৰূপ ডেকা
Share This Page
Related Stories

ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে সলনি কৰিলে এ টি এমৰ পৰা নগদ ধন উলিওৱাৰ নিয়ম, কি কি সলনি হ’ল ?


Published on June 12, 2021|News Source : অৰূপ ডেকা

গুৱাহাটী, ১২ জুন: ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে বৃহস্পতিবাৰে নিশাৰ পৰা নগদ ধন উলিওৱাৰ সন্দৰ্ভত স্বয়ংক্ৰিয় টেলাৰ মেচিন (এটিএম) পূৰ্বৰ কিছু নিয়মৰ সাল-সলনি কৰে। সাল-সলনি কৰা নিয়মবোৰৰ ভিতৰত আছে বিনামূলীয়া মাহিলী অনুমোদিত সীমাৰ বাহিৰত লেনদেনৰ বাবে মাচুল বৃদ্ধি, এক নতুন বিনামূলীয়া এটিএম লেনদেনৰ সীমা আৰু প্ৰতিটো লেনদেনত বিনিময় মাচুল বৃদ্ধি। বিচাৰক মণ্ডলীয়ে পৰামৰ্শসমূহ ব্যাপকভাৱে পৰীক্ষা কৰি দেখিবলৈ পাইছিল যে এটিএম পৰা নগদ ধনৰ লেনদেনৰ বাবে বিনিময় মাচুল গাঁথনিৰ অন্তিম সাল-সলনি ২০১২ চনৰ আগষ্টতে কৰা হৈছিল। 

আনহাতে গ্ৰাহকসকলে পৰিশোধ কৰিব পৰা মাচুলসমূহ ২০১৪ চনৰ আগষ্ট মাহত অন্তিমবাৰৰ বাবে সংশোধন কৰা হৈছিল। এই মাচুলবোৰ শেষবাৰৰ বাবে সলনি কৰাৰ পিছত এনেদৰে যথেষ্ট সময় অতিবাহিত হৈ আহিছে বুলি ৰিজাৰ্ভ বেংক কৰ্তৃপক্ষই বিজ্ঞপ্তি যোগে জানিবলৈ দিয়ে। কেন্দ্রীয় বেংকসমূহৰ মুখ্য কাৰ্যবাহীৰ অধ্যক্ষতাত ২০১৯ চনৰ জুন মাহত ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে গঠন কৰা এখন সমিতিৰ পৰামৰ্শৰ আধাৰত এই সাল-সলনিবোৰ ঘোষণা কৰা হৈছিল।
যাতে এটিএম লেনদেনৰ বাবে বিনিময় গাঁথনিৰ ওপৰত বিশেষ গুৰুত্ব প্ৰদান কৰি এ টি এমৰ মাচুল সম্পৰ্কীয় সকলো বিষয়ে পৰ্যালোচনা কৰা হয়।

সাল-সলনি সমূহ হ'ল-

১. বিনামূলীয়া লেনদেনৰ মাহিলী সীমা অতিক্ৰম কৰা:

গ্ৰাহকসকলে তেওঁলোকৰ বিনামূলীয়া লেনদেনৰ মাহিলী সীমা অতিক্ৰম কৰিলে ২০ টকাৰ পৰিৱৰ্তে প্ৰতিটো লেনদেনত ২১ টকা পৰিশোধ কৰিব লাগিব। এই বৃদ্ধিৰ পৰিমাণ ২০২২ চনৰ জানুৱাৰীৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ'ব। বেংক সমূহক অধিক বিনিময় মাচুলৰ বাবে ক্ষতিপূৰণ দিবলৈ আৰু ব্যয়ৰ সাধাৰণ বৃদ্ধিৰ বাবে, তেওঁলোকক প্ৰতিটো লেনদেনত গ্ৰাহকৰ মাচুল ২১ টকালৈ বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে অনুমতি প্ৰদান কৰিছে। 

২. নতুন বিনামূলীয়া এটিএম লেনদেনৰ সীমা:

গ্ৰাহকসকলে তেওঁলোকৰ নিজা বেংকৰ এটিএমৰ পৰা প্ৰতি মাহে টা বিত্তীয় আৰু অ-বিত্তীয় বিনামূলীয়া লেনদেনহে কৰিব পাৰিব। নগৰৰ গ্ৰাহকসকলে এটিএমৰ পৰা টা বিনামূলীয়া লেনদেন আৰু গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ অন্যান্য এ টি এমৰ পৰা টা লেনদেন কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব। 

৩. বিনিময় মাচুল বৃদ্ধি:

চলিত বৰ্ষৰ আগষ্টৰ পৰা, বেংক সমূহক বিত্তীয় লেনদেনৰ বাবে প্ৰতিটো লেনদেনৰ বাবদ ১৫ টকাৰ পৰা ১৭ টকালৈ আৰু সকলো কেন্দ্ৰত অ-বিত্তীয় লেনদেনৰ বাবে টকাৰ পৰা টকালৈ বৃদ্ধি কৰাৰ অনুমতি দিয়া হৈছে। 

উক্ত বিষয় সন্দৰ্ভত ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে কয় যে, "বেংক বা হোৱাইট লেবেল এটিএম অপাৰেটৰৰ দ্বাৰা বহন কৰা এটিএম ৰক্ষণাবেক্ষণৰ বাবে এটিএম নিয়োজনৰ বৰ্ধিত ব্যয় আৰু ব্যয়ৰ বাবে উক্ত মাচুলসমূহৰ বৃদ্ধি কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হৈছে। বৰ্তমান চলিত বৰ্ষৰ ৩১ মাৰ্চলৈ দেশত ১,১৫,৬০৫ টা অন-চাইট এটিএম আৰু ৯৭,৯৭০ টা অফ-চাইট এটিএম আছে।


Published on January 1, 1970|News Source :
Cartoon
View Older

 

September 16, 2021


Entertainment
View Older


From Our Archive

Create Account