Choose Language

  • All  
  • English
  • অসমীয়া
0
0
6666

বিজ্ঞানীয়ে আৱিষ্কাৰ কৰিলে অত দিনে অৱজ্ঞা কৰি অহা শৰীৰৰ এক নতুন অংশ, শতিকাৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ আৱিষ্কাৰ হিচাপে বিবেচিত


Published on December 24, 2021 | News Source: অৰূপ ডেকা
Share This Page
Related Stories

শীতকালত সেউজীয়া ধনিয়া খোৱাৰ উপকাৰিতা


Published on December 24, 2021|News Source : অৰূপ ডেকা

গুৱাহাটী, ২৪ ডিচেম্বৰঃ শীতকালৰ বজাৰত ধনিয়া পাতৰ কোনো অভাৱ নাই। সাধাৰণতে, ধনিয়া পাত কেৱল পাচলিৰ সুগন্ধিৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কিন্তু ইয়াৰ বহুতো স্বাস্থ্য উপকাৰিতা আছে। স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে, যদি কোনোবাই কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যাত ভুগি আছে বা মধুমেহত ভুগি আছে, তেনেহ'লে ধনিয়া পাত তেওঁৰ বাবে সুফলদায়ক হিচাপে পৰিগণিত হ'ব পাৰে।

বিশেষজ্ঞৰ মতে, ধনিয়া পাতত বহুতো পুষ্টি পোৱা যায়। ইয়াত ভিটামিন চি, ভিটামিন কে, এণ্টিঅক্সিডেণ্ট, ফোলেট, বিটা কেৰোটিন ইত্যাদি থাকে। ধনিয়া পাতত চৰ্বিৰ মাত্ৰা অতি কম হাৰত পোৱা যায়, সেয়েহে সেইবোৰে ওজন বৃদ্ধি নকৰে। 

দৰাচলতে, সেউজীয়া ধনিয়া পাতবোৰে শৰীৰটোক বহুতো ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰি ৰখাত সহায় কৰে। ইয়াত পটাছিয়াম, কেলচিয়াম, ভিটামিন চি আৰু মেগনেছিয়াম থাকে। 

ধনিয়া পাতৰ লাভালাভসমূহঃ

১. কলেষ্টেৰল হ্ৰাস কৰাত সহায়ক

ধনিয়া পাত খোৱাৰ ফলত শৰীৰত ভাল কলেষ্টেৰলৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি হয়। এইচ ডি এল বা ভাল কলেষ্টেৰল বৃদ্ধি হোৱাৰ ফলত শৰীৰত ইয়াৰ বেয়া কলেষ্টেৰল অৰ্থাৎ এল ডি এলৰ পৰিমাণ হ্ৰাস হয়। ইয়াৰ ফলত, শীতকালত ধনিয়া পাত সেৱন কৰিলে হৃদৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিব পাৰি। 

২. ৰক্ত শৰ্কৰা নিয়ন্ত্ৰণত থাকে

স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলে ধনিয়াক বৃক্কৰ নিষ্কাশনৰ বাবে ভাল বুলি বিবেচনা কৰে। ইয়াৰ পাত খোৱাটো মধুমেহ ৰোগীৰ বাবে উপকাৰী, কিয়নো ই ইনচুলিন মুকলি কৰাত সহায় কৰে। ই ৰক্ত শৰ্কৰা নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে।

৩. হজম শক্তি উন্নত কৰাত কাৰ্যকৰী

ধনিয়াই যকৃতৰ কাৰ্য সক্ৰিয় কৰে, যি গেছ, কোষ্ঠকাঠিন্য, ফুলা আদি সমস্যা আঁতৰ কৰে। ধনিয়া পাত নিয়মীয়াকৈ খোৱাৰ ফলত পাচন শক্তি শক্তিশালী হয়।

৪. তেজ তৈয়াৰ কৰাত সহায়ক

যিসকলে ৰক্তহীনতাত ভুগি আছে তেওঁলোকে ধনিয়া পাত খোৱাটো এক উন্নত ঔষধ হিচাপে পৰিগণিত হ'ব পাৰে। ধনিয়া পাতত অধিক মাত্ৰাত আইৰন পোৱা যায়। আইৰনৰ মাত্ৰা কমি যোৱাৰ বাবেই মানুহে ৰক্তহীনতাত ভুগে।

৫. ছালৰ বাবে উপকাৰী

ধনিয়া পাত খোৱাৰ ফলত ছাল কোমল হৈ থাকে। ই একনে, পিম্পল আৰু ব্লেকহেডৰ দৰে সমস্যা আঁতৰ কৰাত সহায়ক।

 

বিঃদ্রঃ- এই নিবন্ধটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়ুৱৈলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ল'ব।

Cartoon
View Older

 

January 16, 2022


Entertainment
View Older

North-East
View Older

From Our Archive

Create Account